OKU

Son version: OKU4.0 İndir ve Kur

Eski Sürümler:

Basında Oku

Oku, Türkçe bilen görmeyenler için geliştirilmiş bir programdır. Program Windows ortamında çalışır.

Program üç ana kısımdan oluşmaktadır:

1. Dosya Editörü:

Görmeyenler txt veya rtf tipindeki dosyaları okuyabilirler. Bu program tarafından yazılan dosyalar txt tipindedir. Görmeyenler yazdıkları dosyaların yazıcıdan çıktısını alabilirler. Bu program çalışırken zamanı (takvim ve saat) öğrenebilirler ve dört işlem yapan hesap makinesini kullanabilirler.

2. İnternet Gezgini:

Görmeyenler İnternet sayfalarına girerek içeriğini dinleyebilir, linkleri takip edebilirler. Linkleri takip ederken bir önceki ve bir sonraki linke dönebilirler. Ayrıca sık ziyaret edilen sayfaları sık kullanılanlar listesine ekleyerek, daha sonra hızlı bir şekilde erişebilirler.

3. Mesaj (e-mail) Gönderme ve Alma

Görmeyenler sunucu ve mesaj ayarlarını girdikten sonra, hesaplarında ki mesajları dinleyebilirler, veya mesajları silebilirler. Yine aynı hesabı kullanarak mesaj atabilirler. Ayrıca adresleri adres defterinde tutabilirler.

Bu program Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde hazırlanmıştır. Görme özürlü vatandaşlarımıza bir hizmet olarak yapılmış olup, ücret karşılığı satılamaz.

Not: Bu program virüs testinden geçirilmiştir. Ancak yine de bu program nedeniyle bilgisayarınızda ortaya çıkabilecek sorunlar için sorumluluk kabul edilmez.

Su sayfa kez ziyaret edildi.