OKU4.0

OKU4.0 İndir ve Kur

Presentation (in Engish)

Oku, Türkçe bilen görmeyenler için geliştirilmiş bir programdır. Program Windows ortamında çalışır.

Program üç ana kısımdan oluşmaktadır:

1. Dosya Editörü:

Görmeyenler txt veya rtf tipindeki dosyaları okuyabilirler. Bu program tarafından yazılan dosyalar txt tipindedir. Görmeyenler yazdıkları dosyaların yazıcıdan çıktısını alabilirler. Bu program sayesinde doc ve pdf uzantılı dosyalar da okunabilmektedir.

2. İnternet Gezgini:

Görmeyenler İnternet sayfalarına girerek içeriğini dinleyebilir, linkleri takip edebilirler. Linkleri takip ederken bir önceki ve bir sonraki linke dönebilirler. Ayrıca sık ziyaret edilen sayfaları sık kullanılanlar listesine ekleyerek, daha sonra hızlı bir şekilde erişebilirler.

3. Mesaj (e-mail) Gönderme ve Alma

Görmeyenler sunucu ve mesaj ayarlarını girdikten sonra, hesaplarındaki mesajları dinleyebilirler, veya mesajları silebilirler. Yine aynı hesabı kullanarak mesaj atabilirler. Ayrıca adresleri adres defterinde tutabilirler.

Program kurulduktan sonra F1 tuşuna basarak programın fonksiyonları hakkındaki açıklamaları dinleyebilirler.

Programı hazırlayanlar:
Prof. Dr. Altay Güvenir (Email: guvenir@cs.bilkent.edu.tr)
Engin Demir
Celal Ziftçi
Fırat Kart
Orhan Üçtepe
Bu program Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde hazırlanmıştır. Görme özürlü vatandaşlarımıza bir hizmet olarak yapılmış olup, ücret karşılığı satılamaz.

Oku4.0 sürümünün gerçekleştirilmesi Microsoft Research tarafından 2003-239 nolu kontrat ile desteklenmiştir. Proje Sayfası

Not: Bu program virüs testinden geçirilmiştir. Ancak yine de bu program nedeniyle bilgisayarınızda ortaya çıkabilecek sorunlar için sorumluluk kabul edilmez.

Su sayfa kez ziyaret edildi.